Vitamín C

Vitamín C je v podstate kyselina L-askorbová a ide o vitamín nevyhnutný k životu a k udržaniu telesného zdravia. V ľudskom organizme plní viaceré funkcie, pričom je zároveň citlivý na teplo a veľmi citlivý na oxidáciu. Človek si však vitamín C v tele nevie sám vyrobiť a preto je odkázaný na jeho príjem v potravinách alebo v inej forme, napríklad cez šumivé tablety alebo v prášku.Pre onkologických pacientov je možné jeho dodanie aj do žily v infúznej forme.

Ideálna denná dávka

Vitamín C je najlepšie samozrejme prijímať v prirodzenej forme. Jeho výskyt je pomerne široký a možno ho nájsť v niektorých živočíšnych, ale najmä v rastlinných produktoch. Kto však trpí nedostatkom tohto vitamínu, pre toho je lepšie užívať výživové doplnky s obsahom vitamínu C, napríklad aj so šípkami alebo inými prídavnými látkami, ktoré sú vhodné či už pre deti alebo pre iné rizikovejšie skupiny, ktorých organizmus trpí viac nedostatkom. A kde vitamín C možno v potrave nájsť?

  • V ovocí ako je kiwi, citrusové plody, čierny rybíz, šípky, jahody, jablká alebo broskyne
  • V zelenine ako sú napríklad petržlen, guáva, brokolica, ružičkový kel, kapusta, zemiaky, paradajky, cibuľa, cesnak, uhorka, reďkovka
  • Napríklad aj v zelenom korení

Chceli by ste vyskúšať Vitamín C?

Využite časovo obmedzenú zľavu -5% s použitím kupónu „zel5“

Chcem kúpiť
Dnes už nakúpilo 95 ľudí

  • výborný doplnok pre tehotné ženy aj dojčiace matky
  • postupné uvoľňovanie účinnej látky, ktorá je tak prítomná dlhšie v organizme
  • priaznivé a pozitívne účinky na pleť
Heureka zelený život

Vitamín C v tehotenstve

Tehotné ženy aj dojčiace matky by mali vo zvýšenej miere užívať vitamín C, taktiež predčasne narodené deti, novorodenci. Fajčiarom sa tiež odporúča dvojnásobná denná dávka a medzi rizikové skupiny, ktoré by mali mať zvýšený prísun vitamínu C ako aj iných vitamínov, patria tiež osoby pracujúce v infekčnom prostredí, v nadmernom strese, ľudia s nadmerným užívaním antibiotík a liekov, starší ľudia a ľudia trpiaci alkoholizmom alebo podvýživou.

Ako sa prejavuje nedostatok a prebytok vitamínu C?

Ak máte nedostatok vitamínu C, hrozí znížená fyzická výkonnosť, pokles energie a zvýšená únava, bolesti kĺbov, podráždenosť, väčšia náchylnosť na infekčné ochorenia, niekedy sa do súvisu dáva aj nedostatok vitamínu C a výskyt aftov v ústach. Čo sa týka nadmernej hladiny vitamínu C v organizme, klasické predávkovanie vedie maximálne k podráždeniu žalúdka a tráviaceho traktu, takže klasická hypervitaminóza vitamínom C nehrozí. Telo si totiž nevytvára a neukladá jeho zásoby, ale obličkami ho vylúči.

Prečo a kedy užívať vitamín C

Dlhodobo sú známe napríklad priaznivé a pozitívne účinky vitamínu C na pleť, taktiež ho užívajú infúznou formou(megaskorbická liečba) onkologický pacienti, pretože farmakologicky účinná dávka sa v tomto prípade do organizmu nedá dodať. Rakovina je teda len jednou z mnohých ochorení, kde môže vitamín C pôsobiť podporne. Veľmi dôležitý je jeho prínos proti rôznym infekčným a zápalovým ochoreniam a proti sezónnym chorobám, pretože posilňuje imunitu organizmu.

Kúpte si vitamín C značky Zelený život

Hoci existuje veľa rôznych tabliet s obsahom vitamínu C (ako napríklad CebionVitamín C), najlepšou voľbou pre tých, čo hľadajú výživový doplnok a vitamín C s postupným uvoľňovaním sú produkty značky Zelený Život. V ponuke je balenie Vitamín C 1000 mg 30 tabliet so šípkami a väčšie balenie Vitamín C 1000mg 100 tabliet so šípkami. Obe balenie sú s predĺženým účinkom, pri tom väčšom je výhodnejšia cena. Navyše:

  1. Tieto tablety v sebe spájajú spolupôsobenia kyseliny askorbovej a plodov ruže šípovej
  2. Majú postupné uvoľňovanie účinnej látky, ktorá je tak dlhšie v organizme prítomná a účinok je priebežný, takže nehrozí vylúčenie nadmernej hladiny vitamínu C obličkami
  3. Vďaka veľmi kvalitnému spracovaniu produktu stačí len 1 tableta denne, ktorá sa zapije primeraným množstvom tekutiny a nie je treba viacnásobné užívanie ako pri niektorých iných produktoch
Ako sa Vám páčil článok?
Vitamín C
3.3 (66.67%) 6 votes